הבלוג

מילוי פרטים וחתימה

נכנסתי לעסק והכריחו אותי למסור פרטים אישיים... האם זה חוקי ? או, קצת על פרטיות בימי קורונה.

מכירים את זה שאתם נכנסים לעסק או למקום העבודה ודוחפים לידיכם טופס עם פרטים אישיים שצריך למלא? אז (במידה ולא נתתם את הסכמתם במפורש לאחר שעדכנו אתכם שאתם יכולים לסרב לרישום*), מסתבר שפוגעים בפרטיות שלכם ולא לצורך. זה כמובן... מעלה שאלות. ראשית, נשאלת השאלה מה עושים עם המידע הזה והאם הוא נשמר רק לצורך הבדיקה? שנית, מה הזכויות שלי ביחס למידע שכרגע מסרתי?

לקוח המשרד ביקש שנבדוק לו את העניין. לאחר שעשינו את הבדיקה, החלטנו שכדאי לפרסם את המידע הזה לטובת עוקבינו וקוראי הבלוג.

המסקנות בפוסט המלא כאן.

שווי חברה (ולואציה)

זו אולי אחת השאלות הכי נפוצות של לקוחות שמגיעים אלינו - ״איך אני מחשב את שווי החברה שלי?״. זו גם אחת השאלות הכי חשובות כי זה הבסיס לדיון עם כל משקיע והבסיס לגיוס הון. אז כתבנו קצת על הנושא.

עוד על כך בפוסט המלא כאן.

סוגי מניות והזכויות הצמודות למניה, חלק 2: זכות מצרנות (Preemptive Right)

בישראל, קיימים שני סוגים של זכויות מצרנות. זכות מצרנות שמעניק חוק החברות (לבחירת החברה – ניתן לבטלה בתקנון החברה) וזכות מצרנות חוזית שמוסיפים לבעלי המניות. משמעות זכות זו היא האפשרות של בעלי המניות הזכאים לזכות לשמר את אחוזי אחזקתם בחברה כאשר זו מנפיקה ניירות ערך חדשים. כלומר הזכות של המשקיעים ובעלי המניות הקיימים שהחברה תציע להם את המניות שהיא רוצה למכור בסבב הבא לפני שמציעים למשקיע חיצוני או יחד איתו כדי לשמר את האחוזים שלהם בחברה.

עוד על כך בפוסט המלא כאן.

תעודות מניה

סוגי מניות והזכויות הצמודות למניה, חלק 1: מניות בכורה (Preferred Shares) וזכות בכורה (Distribution Preference)

בחברה יכולים להיות שלל סוגי מניות, כמו למשל, מניות רגילות, מניות ללא זכות הצבעה, מניות בכורה, מניות ניהול ומניות זהב. ההבדלים בין הסוגים הם לרוב הבדלים בין הזכויות שכל מניה תקנה. 

עוד על כך בפוסט המלא כאן.

מסמכי יסוד ומסמכים חשובים בחייה של החברה

החלטנו לכתוב קצת על תקנון החברה, וכדי להדגים כמה תקנון חברה טוב הוא הכרח בכל החברה גם לתת לכם טעימה קטנה מחיי המעשה על ידי סיפור על מקרה שהיה לחברה שהמשרד מייצג המדגיש למה תקנון טוב הוא הכרח בחברה איכותית.

על הדרך, גם רצינו להסביר על מספר מסמכים נוספים כמו הסכם בעלי מניות, הסכם זכויות משקיעים (Investor Rights Agreement) טבלת הון, מרשם בעלי מניות ומרשם דירקטורים

עוד בפוסט המלא כאן.

השקעות הון סיכון

ה-Advance Investment Agreement

בהמשך לפוסט הקודם שבו התחלנו לדבר על סבבי Early Stage כדאי לדון בפורמט שבעינינו הוא הפורמט המעניין ביותר היום לבצע השקעות Early Stage והוא ה-Advance Investment Agreement שמוכר גם בשמות נוספים כמו Advance Equity Agreement או Advance Subscription Agreement.

עוד על כך בפוסט המלא כאן.

השקעות הון סיכון

כשהשקעות בשלב מוקדם (Early Stage) הפסיקו להיות בעיקר באמצעות רכישת מניות

ישנם סוגים רבים של הסכמי השקעה ודרכים רבות להשקיע במיזמים עסקיים ובחברות סטארט-אפ. ‏הדרכים הנפוצות עד לפני שנים בודדות היו באמצעות מכירת מניות של הסטארט-אפ וקניה של מניות אלו על ידי משקיעים או מתן הלוואה המירה למניות ‏על ידי משקיעים לחברה.

עוד על כך בפוסט המלא כאן.

הצעת ניירות ערך ושידול משקיעים - מתי צצה לה חובת תשקיף? מהי הצעה לציבור?

עוד לפני שנדבר על משקיעים ועל עסקאות השקעה אנחנו צריכים לדבר על ממה צריך להיזהר בתור חברה שפונה למשקיעים ומה חובות החברה בקשר עם דיני ניירות ערך במהלך הגיוס. זוהי שאלה די רחבה, אך בבסיסה חלה על החברה החובה שלא להציע ניירות ערך לציבור ללא תשקיף (למעט במספר חריגים).

עוד על כך בפוסט המלא כאן.

הסכמי מייסדים על קצה המזלג

חלק מקדים לדיון בנושא של הון סיכון, השקעות וחברות סטארט-אפ, זהו השלב המהותי של עריכת הסכם המייסדים. הסכם אשר בדרך כלל נערך בין המייסדים לפני הקמת החברה ולצורך הקמתה או בסמוך לאחר הקמתה (יש מיזמים שמוקמים כשותפויות אך היות וזה המיעוט שבמיעוט לא אתייחס אליו בדיון). הסכם המייסדים הינו אחד מהסכמי המהות ועליון בחשיבותו כי הוא מסדיר את מערכת היחסים בין היזמים לפני ולאורך חיי החברה. הוא מסדיר את אופי הפעלת החברה בשלב שהיזמים הם היחידים שבתמונה, מסדיר את אפשרויות היציאה שלהם מן המיזם ואת חלוקת ההון במקרה כזה. הסכם המייסדים גם קובע את אופן פתרון הסכסוכים בין היזמים.

עוד על כך בפוסט המלא כאן.

הנפשות הפועלות בחברה - קצת על בעלי המניות והדירקטוריון

כתבנו מאמר קצרצר שעושה קצת סדר לגבי הנפשות הפועלות בחברה וניסינו לענות בקצרה על שאלות כמו: מהו הדירקטוריון? מיהם בעלי המניות? מה הסמכויות והאחריות של כל אחד מהם בחברה? מהן החובות של דירקטור?

עוד על כך בפוסט המלא כאן.

משמעות המונח מניה והון המניות של החברה

מהי מניה? מהו הון המניות של החברה? מה ההבדל בין הון מוקצה להון רשום? ניסנו לענות על כך במאמר קצרצר שכתבנו.

עוד על כך בפוסט המלא כאן.

מהי חברה? מתי נרצה להקים חברה

מהם היתרונות הבסיסיים בהקמת חברה? מה הוא המועד הנכון להקימה? ניסינו לתת את תשובתו לשאלה הבסיסית אך החשובה הזו במאמר קצרצר שכתבנו.

עוד על כך בפוסט המלא כאן.